Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji.
23-24.10.2019, PPNT Gdynia

Edukacja to ostatnio bardzo gorący temat. Bo dzisiaj wszyscy rozumiemy, jak duży wpływ na nasze życie ma to czego i w jaki sposób się uczymy. A szkoła jest początkiem nauki, która trwa przez całe życie. Jaka zatem powinna być ta „nowa szkoła”, aby sprostać wymaganiom współczesnej młodzieży? Dzisiaj świat młodych ludzi mieści się w smartfonach i tabletach. Jak wykorzystać ich umiejętności cyfrowe w edukacji? Jak mądrze włączyć je do życia szkoły. Jak podczas lekcji korzystać z nowych technologii? Pokazać ich potencjał i możliwości.

Co zrobić aby nauka nie kojarzyła się z przykrym przymusem? Ale bezpośrednio przekładała się na życie codzienne. Pozwala wykorzystać w życiu pozaszkolnym, w domu, na podwórku. Wreszcie pomagała w planowaniu zawodowej przyszłości.

Jak sprawić aby nie kojarzyła się z niezdrową rywalizacją, ocenami i stresem? Ale aby każdy uczeń czuł się w niej dobrze, bez względu na indywidualne predyspozycje, poziom wiedzy i talent. Jak ocena może być konstruktywna i pomocna.

Kongres E(x)plory spróbuje przybliżyć ciekawe i nowatorskie metody pracy z uczniami. Pomysły na to, co możemy zmienić już dziś, a co pozwoli nam i naszym uczniom cieszyć się ze wspólnej pracy i czasu w szkole. Co w konsekwencji pomoże w wychowywaniu pokolenia, które sprosta wyzwaniu współczesnego świata.

 

Zakres tematyczny wystąpień:

– Nowa szkoła. Jak powinna wyglądać? Jakie zmiany powinny w niej zostać wprowadzone?

– Uczeń zdolny. Wyzwania, metody pracy, współpraca i wsparcie.

– Jak w tradycyjnej szkole przekazywać wiedzę w praktyce. Nauka czynna zamiast biernej. Nauka poprzez doświadczenie.

– Jak wykorzystywać nowe technologie w pracy z młodzieżą, tak aby wspierały proces poznawczy i pomagały w przyswajaniu wiedzy. Przykłady i prezentacje najciekawszych rozwiązań technologicznych do wykorzystania w szkołach.

– Praca metodą projektów w klasie i w trybie indywidualnym. Pomysły i metody realizacji projektów naukowych w parze uczeń-opiekun. Prezentacje najciekawszych prac zgłoszonych do Programu E(x)plory przez 8 lat jego istnienia.

– Udział w projektach międzyszkolnych i międzynarodowych. Pozyskiwanie funduszy na dodatkowe działania.

– Alternatywne metody oceniania. Jak oceniać w korzyścią dla ucznia. Jak dostosować metody i zasady oceniania do indywidualnych potrzeb dziecka.

 

prelegenci

program

I. IX Kongres E(x)plory "Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji."

II. IX Kongres E(x)plory "Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji."

galeria

Organizator:

Mecenas E(x)plory:

Partnerzy strategiczni:

Partnerzy merytoryczni:

Patronaty honorowe:

Patroni medialni: